BLOG

on

Zamiatarki są niezbędne do usuwania zanieczyszczeń takich jak piasek, liście, śmieci czy śnieg. Mogą być napędzane silnikiem spalinowym, elektrycznym lub hybrydowym, a także mogą mieć różne rozmiary, pojemności i funkcje. Jak więc wybrać odpowiednią zamiatarkę do naszych potrzeb?

Typ i wielkość powierzchni do zamiatania

Pierwszym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze zamiatarki, jest typ i wielkość powierzchni, którą chcemy czyścić. Nie każda zamiatarka nadaje się do każdego rodzaju podłoża i zabrudzenia. Na przykład do zamiatania:

  • drobnych zanieczyszczeń z asfaltu lub betonu nadają się zamiatarki szczotkowe, które mają obrotowe szczotki zbierające brud do zbiornika,
  • liści, gałęzi czy kamieni z trawy lub żwiru nadają się zamiatarki odkurzające, które mają ssawkę zasysającą brud do worka lub pojemnika,
  • śniegu lub lodu z twardej nawierzchni nadają się zamiatarki odśnieżające, które mają pługi lub turbiny rzucające śnieg na bok.

Poza typem podłoża i zabrudzenia, należy również uwzględnić wielkość czyszczonej powierzchni, ponieważ im większa powierzchnia, tym większa powinna być moc i pojemność zamiatarki.

Koszt i jakość zamiatarki

Drugim kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest koszt i jakość zamiatarki. Koszt zamiatarki zależy od wielu czynników, takich jak marka, model, parametry techniczne, stan techniczny czy gwarancja. Jakość zamiatarki zależy od materiałów, konstrukcji, niezawodności i trwałości urządzenia. Oczywiście im lepsza jakość zamiatarki, tym wyższy jej koszt. Jednak nie zawsze warto kupować najdroższą i najnowocześniejszą zamiatarkę na rynku. Ważne, aby dopasować koszt i jakość zamiatarki do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Na przykład, jeśli potrzebujemy zamiatarki do regularnego użytku na średniej powierzchni, możemy wybrać średniej klasy zamiatarkę prowadzoną lub samojezdną, która zapewni nam szybkość i wydajność pracy i nie będzie wymagać dużego nakładu pieniędzy na naprawy i serwis.

Jeśli chcesz kupić lub wynająć zamiatarkę w Poznaniu i okolicach, zapraszamy do kontaktu. W naszej ofercie znajdziesz zamiatarki o różnych parametrach i cenach, które będą idealnie pasować do Twoich potrzeb. Dbamy również o serwis sprzętu i maszyn komunalnych.

on

Śmieci towarzyszą nam na co dzień. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, zwiększa się ilość odpadów, które produkujemy. Dlatego tak ważne jest ich właściwe segregowanie. Jednak coraz częściej słychać pytanie: czy segregacja śmieci ma sens, skoro ostatecznie wszystkie zabiera ta sama śmieciarka? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Nie warto segregować śmieci – mit czy faktycznie tak jest?

Jednym z powodów słabnącej wiary w konieczność segregowania śmieci jest mit o tym, że wszystkie odpady trafiają najpierw do jednej śmieciarki, a następnie do jednego miejsca składowania i tam degradują w ten sam sposób. Nic bardziej mylnego! Samochody odbierające śmieci mają kilka oddzielnych komór. W zależności od rodzaju odpadów, stosuje się różne metody utylizacji i recyklingu. Zebrane surowce wtórne mają różne cechy i posiadają różną wartość.

Zbierając oddzielnie szkło, tworzywa sztuczne czy odpady organiczne, możemy je poddać recyklingowi lub przetworzyć w inny sposób, tworząc nowe produkty. Tym samym obniżamy koszty pozyskiwania surowców i ograniczamy zużycie energii potrzebnej do wytwarzania nowych przedmiotów. Ponadto, oddzielne składowanie odpadów pozwala na uniknięcie emisji szkodliwych substancji.

Segregacja śmieci to korzyść dla środowiska i naszego portfela

Innym powodem, dla którego warto segregować śmieci, jest korzyść finansowa. Oddzielne składowanie odpadów pozwala ograniczyć koszty utylizacji i przetwarzania, a tym samym wpłynąć na wysokość opłat za wywóz odpadów. Gminy i przedsiębiorcy, którzy sprzedają surowce wtórne, mogą korzystać z przychodów ze sprzedaży pozyskanych materiałów. Zatem warto zachęcać do segregacji, aby osiągnąć korzyści ekologiczne i ekonomiczne zarówno dla społeczeństwa, jak i biznesu.

on

Każdego dnia w gospodarstwach domowych produkowane są niezliczone ilości śmieci. Odbiorem takich odpadów zwanych odpadami komunalnymi lub bytowymi zajmują się gminy. Rzadko kiedy jednak zastanawiamy się nad tym, co rzeczywiście dzieje się ze śmieciami, które trafiają do naszych koszy. Kiedyś odpady komunalne lądowały głównie na wysypiskach, dziś natomiast szczególną wagę przywiązuje się do ich ponownego przetwarzania. Gdzie zatem wywożone są nieczystości odbierane z naszych domów?

Odpady komunalne – co dzieje się z nimi po odbiorze?

Odpady, które są odbierane przez firmy specjalizujące się w wywozie nieczystości komunalnych, przewozi się do regionalnych zakładów zajmujących się ich przetwarzaniem. Śmieci transportowane w specjalistycznych samochodach komunalnych, takich, jakie nasza firma oferuje w Wielkopolsce, w pierwszej kolejności trafiają do punktów selekcji. Dzieje się tak zwykle niezależnie od tego, czy są posegregowane, czy nie. W sortowniach dokładnie się je waży i selekcjonuje po raz pierwszy lub kolejny (jeśli mowa o tych wstępnie posegregowanych w domach). Taka selekcja w większości jest zautomatyzowana, niemniej zdarza się, że na pierwszych etapach wykonuje się ją ręcznie.

Selekcja odpadów wcześniej posegregowanych jest prostsza i pozwala na odzyskanie znacznie większej ilości wartościowych surowców wtórnych w porównaniu do selekcji odpadów zmieszanych. W tym drugim przypadku ze względu na liczne zanieczyszczenia odsetek odpadów, które nadadzą się do recyklingu, jest stosunkowo niewielki. Znaczną część odpadów zmieszanych wykorzystuje się zatem do produkcji alternatywnego paliwa bądź przeznacza do utylizacji. Posegregowane odpady z kolei po selekcji są oczyszczane, a następnie poddawane procesom, które mają na celu ich przetworzenie.

on

Najważniejszym kryterium przy zakupie pojazdów jest ocena ich stanu technicznego. Mowa tu zarówno o kryteriach wyboru aut osobowych, jak i pojazdów specjalistycznych czy komunalnych takich jak np. śmieciarki. Przy wyborze tych ostatnich należy wziąć jednak pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii, które potwierdzą sprawność pojazdu, a tym samym wpłyną na efektywność pracy przy odbieraniu i transporcie odpadów. Co warto uwzględnić? Oto najważniejsze kryteria.