10 części do śmieciarek, które najczęściej wymagają wymiany

Śmieciarki służą do odbioru i wywozu odpadów. Firmy zajmujące się segregacją i utylizacją śmieci korzystają z różnych typów pojazdów. Tym samym na rynku znaleźć można śmieciarki jednokomorowe z bocznym, tylnym lub przednim załadunkiem, które zbierają jeden rodzaj odpadów oraz śmieciarki wielokomorowe, które wykorzystuje się do obioru kilku rodzajów odpadów jednocześnie. Niezależnie jednak od liczby komór każdy pojazd składa się z tych samych elementów. Wśród podstawowych części śmieciarek wymienia się skrzynię ładunkową, płytę wypychową, odwłok z wanną załadowczą oraz aparat zasypowy. Śmieciarki tak jak i inne pojazdy mechaniczne także ulegają awariom, a ich niektóre części szybko się zużywają. Sprawdź, które elementy śmieciarek najczęściej wymagają wymiany.

Co najczęściej psuje się w śmieciarkach?

Mechanizm działania śmieciarek nie jest skomplikowany, ale wielokrotne korzystanie z niektórych elementów szybko prowadzi do ich zużycia. Zwykle większość awarii jest wynikiem drobnych usterek podzespołów, które niezdiagnozowane w odpowiednim czasie mogą prowadzić do znacznie poważniejszych uszkodzeń narażających przedsiębiorców na znaczące straty finansowe. Do najczęściej psujących się elementów śmieciarek należą:

  • Części ruchome aparatu zasypowego – czyli podnośniki do opróżniania pojemników z odpadami,
  • Części systemów zgniatania odpadów,
  • Sworzenie płyt nośnych,
  • Uszczelki odwłoka,
  • Podzespoły urządzeń myjących – w tym najczęściej awarii ulegają dozowniki wody,
  • Systemy centralnego smarowania,
  • Filtry – które wymagają wymiany przez to, że się zapychają,
  • Części układu mechanicznego np. klocki hamulcowe,
  • Diody świetlne – które wykorzystuje się w systemach cofania i dzięki którym kierowca pojazdu otrzymuje komunikaty o zbliżającej się przeszkodzie podczas wykonywania manewrów.

Problemy z funkcjonowaniem nowoczesnych śmieciarek często wynikają również z awarii oprogramowania służącego do obsługi poszczególnych elementów pojazdu związanych ze statycznymi i dynamicznymi systemami ważenia odbieranych odpadów. By im zapobiec, kluczową rolę odgrywa regularny serwis śmieciarek np. w ramach stałej umowy serwisowej. Taka współpraca z serwisantami jest gwarancją sprawnych napraw bieżących wraz z wymianą zużytych części do śmieciarek oraz kapitalnych remontów połączonych z udostępnieniem pojazdu zastępczego. Stała usługa serwisowa minimalizuje ryzyko przerw w świadczeniu usług oraz ogranicza koszty ponoszone na rzecz naprawy pojazdów.