Czym kierować się przy wyborze śmieciarki?

Najważniejszym kryterium przy zakupie pojazdów jest ocena ich stanu technicznego. Mowa tu zarówno o kryteriach wyboru aut osobowych, jak i pojazdów specjalistycznych czy komunalnych takich jak np. śmieciarki. Przy wyborze tych ostatnich należy wziąć jednak pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii, które potwierdzą sprawność pojazdu, a tym samym wpłyną na efektywność pracy przy odbieraniu i transporcie odpadów. Co warto uwzględnić? Oto najważniejsze kryteria.

Ładowność pojazdu

Przy zakupie śmieciarki w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad jej ładownością. Na rynku znaleźć można zarówno kompaktowe pojazdy (do 3,5 t), jak i te większe o dużym tonażu (do 12,5 t). W tym przypadku trzeba dostosować śmieciarkę do swoich potrzeb. Najprościej wstępnie oszacować, ile kg odpadów dziennie będzie się przewozić i jak dużo kursów będzie trzeba w tym celu wykonać.

Sposób załadunku

Nie mniej ważny jest też sposób załadunku i rodzaj sterowania, który ma wpływ na komfort obsługi pojazdu. Wybierać można spośród pojazdów z załadunkiem przednim, bocznym i tylnym. Każdy z nich może być sterowany ręcznie. Niemniej dostępne są też śmieciarki z elementem roboczym i urządzeniem do kantowania, mechanizmem automatycznym lub zmechanizowaną platformą.

Typ nadwozia

Kluczową rolę odgrywa również typ nadwozia. Śmieciarki mają nadwozia otwarte lub zamknięte. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniego modelu pod tym względem najczęściej bierze się pod uwagę rodzaj przewożonych odpadów.

Cena pojazdu

W tym zestawieniu nie da się pominąć ceny, która jest jednym z najważniejszych determinantów zakupu. W zależności od wysokości budżetu można się zdecydować na śmieciarkę nową lub używaną. W przypadku tej drugiej koniecznie trzeba jednak dokładnie ocenić stan jej poszczególnych elementów.