Jakie części zamienne do zamiatarek warto mieć pod ręką?   

Zamiatarki umożliwiają skuteczne usuwanie piachu, kurzu, odpadków i innych nieczystości na większych przestrzeniach za pomocą zespołu szczotek, które kierują brudy do urządzenia ssącego. Do tego wybrane maszyny mogą także myć nawierzchnie oraz spryskiwać czyszczony teren, co zmniejsza ryzyko pylenia. Brak przestojów w pracy oraz zachowanie wysokiej skuteczności zależy od tego, czy użytkownik będzie miał dostęp do części zamiennych. Które z nich dobrze mieć w garażu?

Podstawowe czynności konserwacyjne 

Zamiatarki, podobnie jak inne pojazdy drogowe, muszą mieć co pewien czas wymieniane części eksploatacyjne. Do tego dochodzi regularna aplikacja odpowiednich smarów, która pozwala zminimalizować występowanie awarii. Zimą zaleca się stosowanie specyfików odpornych na wilgoć, które chronią przed oddziaływaniem słabych kwasów i zasad. Właściciel musi także regularnie czyścić silnik od zewnątrz i konserwować go od wewnątrz. Ze względu na elementy elektroniczne i elektryczne jego czyszczenie wymaga szczególnej uwagi. Wymiana oleju powinna uwzględniać także wymianę filtra.

Główne układy zamiatarek 

Maszyny drogowe do zamiatania dzielą się pod względem konstrukcji, co wpływa na ich moc, pojemność zasobników i zasięg sprzętu. Mogą one mieć napęd spalinowy lub elektryczny. Wiąże się to z potrzebą używania  innych części zamiennych do zamiatarek i osprzętu do ładowania akumulatorów. Zamiatarki są wyposażone układ hydrauliczny układ wodny oraz układ elektryczny łączący pulpit sterowniczy z poszczególnymi urządzeniami i czujnikami. Poprawna praca hydromotoru oraz pomp hydraulicznych do szczotek talerzowych zależeć będzie od sprawności czujników poziomu oleju hydraulicznego. Na układ wodny składają się m.in. pompy wodne, spryskiwacze, węże, zawory, rury ssące oraz dysze zraszacza wody. Dokładne podłączenie bez wycieków zależeć będzie od uszczelek i obejm, które zawsze warto mieć w zapasie.

Części do prac sezonowych 

Zamiatarki mogą służyć przez cały rok. Dzięki odpowiednim narzędziom będą wykonywać inne czynności niż tylko zamiatanie. Wielu użytkowników dysponuje takimi częściami, które można samodzielnie wstawić bez potrzeby odwiedzania serwisu. Wiosną i latem zamiatarki mogą pełnić funkcje szorowarek, szczotek do usuwania chwastów, nożyc do żywopłotów, myjek ciśnieniowych lub kosiarek rotacyjnych ze zbieraniem i ściółkowaniem. Używa się ich w formie kolektorów do zbierania liści i lekkich śmieci, a zimą stają się pługami oraz posypywarkami. Posiadanie odpowiednich narzędzi pod ręką może sprawić, że zamiatarkę będzie można nie tylko łatwo naprawić, ale także stosować do różnych prac przez wszystkie sezony.