Zakup śmieciarki czy wynajęcie? Porównanie rozwiązań

Kupno śmieciarki to kosztowna inwestycja. Mowa zarówno o jednorazowym wydatku na zakup, jak i kosztach bieżącego utrzymania pojazdu. Na jeszcze większe wydatki muszą przygotować się ci, którzy decydują się na zakup używanych śmieciarek. W ich przypadku trudno ocenić, w jakim stanie technicznym jest pojazd. Nie każdy przedsiębiorca może sobie jednak pozwolić na zakup nowego. Korzystną z ekonomicznego punktu widzenia alternatywą wydaje się zatem wynajem śmieciarki. Dlaczego warto się na to zdecydować i w jakich konkretnych przypadkach takie rozwiązanie opłaca się bardziej niż zakup?

Kiedy wynajem śmieciarki jest bardziej opłacalny od jej zakupu?

Wynajem śmieciarki opłaca się bardziej od zakupu szczególnie w przypadku przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność. Ci zwykle nie dysponują funduszami na kupno nowych sprzętów. Z kolei zakup tych używanych od niesprawdzonych dostawców wiąże się z ryzykiem nabycia wadliwego pojazdu. Nie oznacza to jednak, że na takim rozwiązaniu nie zyskają też przedsiębiorcy, którzy istnieją na rynku od lat. Wręcz przeciwnie, wynajem śmieciarki może istotnie obniżyć koszty utrzymania floty pojazdów, a nawet usprawnić działanie całej firmy. Powodem tego jest gwarancja stałego dostępu do w pełni sprawnych samochodów komunalnych.

Usługa wynajmu wiąże się też z dostępem do wykwalifikowanych serwisów. Wynajem zdejmuje więc z barków właścicieli firm obowiązek przeprowadzania bieżących przeglądów we własnym zakresie. W razie problemów z kolei oznacza możliwość korzystania z pojazdu zastępczego bez dodatkowych opłat. Dzięki temu awaria nie oznacza przestoju w pracy firmy oraz nie powoduje nadprogramowych strat finansowych. Co więcej, po zakończeniu umowy wynajmu, istnieje możliwość pierwokupu sprawdzonego pojazdu po obniżonej stawce.